jemielity jemielity
338
BLOG

Problemy i wyzwania służby zdrowia w Poznaniu i Wielkopolsce

jemielity jemielity Polityka Obserwuj notkę 0

Kandydując do Sejmu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości do tej pory przedstawiłam w salon24 mój program pracy w Sejmie, moje poglądy na temat parytetów w polityce, opłat za opiekę nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach.

W tej notce przedstawiam sprawy związane z problemami i wyzwaniami stojącymi przed służbą zdrowia.

Zagadnienia związane z medycyną są mi bardzo bliskie, szczególnie te związane z transplantologią i leczeniem chorób serca i układu krążenia. To przecież choroby serca i układu krążenia są głównym po nowotworach powodem zgonów.

Jeszcze do niedawna pacjenci wymagający na przykład  wysokospecjalistycznego zabiegu przeszczepu serca przewożeni byli do innych istniejących ośrodków transplantologicznych w kraju, np. do Zabrza lub Anina. Stworzenie ośrodka przeszczepiającego serce w Poznaniu w Klinice Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego stało się szansą zapewnienia nowoczesnej kardiologicznej i kardiochirurgicznej opieki mieszkańcom zachodniej Polski.  W Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Marka Jemielitego wykonano już 10 przeszczepów serca.

Uważam, że jednym z priorytetów dla Poznania i Wielkopolski jest projekt pod nazwą: 

"Budowa Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Poznaniu".

Wzrastająca liczba zachorowań na choroby serca i układu krążenia, a także rosnąca śmiertelność na choroby krążenia powoduje konieczność podjęcia przez władze lokalne i regionalne dalszych zdecydowanych działań w celu stworzenia jednego silnego ośrodka o wysokospecjalistycznej diagnostyce i możliwości leczenia najcięższych przypadków umożliwiając tym samym jeszcze lepsze wykorzystanie istniejącego wysokiego potencjału kadry naukowej i medycznej regionu.
Stworzenie Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Poznaniu zasadniczo poprawiłoby wskaźniki związane z opieką kardiologiczną świadczoną w regionie wielkopolskim w stosunku do pozostałych województw w Polsce.

Projekt pod nazwą: „Budowa Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Poznaniu”, charakteryzuje się poniższymi podstawowymi założeniami:

- Budowa wysokospecjalistycznego szpitala, obejmującego pełny zakres świadczeń z diagnostyki i terapii każdego schorzenia i dysfunkcji o podłożu kardiologicznym.
- Zapewnienie opieki kardiologicznej dzieciom
- Planowana powierzchnia użytkowa – 21.842 m².
- Liczba łóżek w oddziałach – 350 łóżek.


Nadrzędnym celem Programu jest poprawa standardów jakości udzielania świadczeń zdrowotnych i zapewnienie właściwej opieki w zakresie chorób serca i naczyń dla prawie 4,5 mln osób mieszkających na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego.
Budowa zlokalizowanego w jednym ośrodku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wysokospecjalistycznego szpitala, obejmującego pełny zakres świadczeń z diagnostyki i terapii, ma zapewnić właściwą alokację zasobów ochrony zdrowia, która do tej pory na terenie Polski północno – zachodniej nie była adekwatna do potrzeb zdrowotnych obywateli i prognoz demograficznych.

Więcej o Programie jest TUTAJ

 

 

 

jemielity
O mnie jemielity

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka